Богослужби

Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (30-та Недела по Педесетница)

На 23 декември, 2018 година, во 30-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите маченици Мина, Ермоген и Евграф, во манастирот Свети...

Архиерејска Литургија, Ракопроизводство во архимандритски чин и Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор...

На 7 Декември, 2022 година, на празникот на светите великомаченици Екатерина и Меркуриј, во манастирот на светиот Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, неговото Високопреосвештенство,...

Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон (15-та Недела по Педесетница)

На 9 септември, 2018 година, во 15-тата седмица по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобниот Пимен Велики и светиот маченик Фануриј, во црквата...

Втор дел од Акатистот на Пресвета Богородица во Футскрај

На 29 март, 2024 година, во петокот од Втората седмица на Великиот Пост, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се отслужи Мало Повечерие...

Празникот на светите апостоли Петар и Павле во црквата Свети Никола во Престон

На 12 Јули, 2019 година, кога се празнува споменот на светите апостоли Петар и Павле (Петровден), во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се...

Раѓање на Пресвета Богородица во Соборната црква во Сиденхам

На 21 септември 2017 година, по повод храмовиот празник Раѓање на Пресвета Богородица, во Соборна Црква во Сиденхам се богослужеше празнична утрена и Света...

Света Литургија во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул (Недела Месопусна)

На 11 февруари, 2018 година, во Неделата месопусна, кога се празнува споменот на пренесувањето на моштите на светиот Игнатиј Богоносец, во црквата Света Богородица...