Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскреј

На 12 февруари, 2019 година, кога се празнува споменот на светите три светители: Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во црквата Свети Илија...

Богојавление во црквата Свети Никола во Престон

На 19 Јануари, на светлиот празник Богојавление, во црквата Свети Никола во Престонк, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. По Литургијата, следуваше...

Прославен храмовиот празник Мала Богородица во Соборната Црква во Сиденхам

Во Соборната црква - Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, молитвено се одбележа храмовиот празник. На 20 септември, вечерта, во сослужение на свештенството од...

Недела 6 - та по Воскресение - на Слепиот - во манастирот Донибрук

Моите духовни очи, Господи, од мрачниот грев ослепени, Ти просветли ги, откако ќе им вложиш смирение, Штедре, и ќе ги измиеш со солзите на...

Акатист на Пресвета Богородица во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 12 април, 2019 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се отслужи Мало Повечерие и Акатист на Пресвета Богородица. ...

Света Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк (19 Недела по Педесетница)

На 7 октомври, 2018 година, во 19-тата Недела по Педесетница, кога се празнува Соборот на Сите македонски Светители и првомаченичката и рамноапостолна Текла, во...

Собор на Архангел Михаил во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

На 21 ноември, 2017 година, на празникот Собор на Архангел Михаил, кога се празнува и споменот на светиот Ангел Лерински, во црквата Света Злата...