Слегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Свети Никола во Перт

978

Сесвети Духу, Кој исходиш од Отецот, и преку Синот дојде врз неписмените ученици, спаси ги оние што Тебе како Бог те познаа, и сите помилуј ги (Празничен егзапостилар).


На  4 јуни, 2017 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во црквата Свети Никола во Перт (69 Angove st. North Perth) се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, според правилото се отслужи Вечерна богослужба на која со преклонети колена се прочитаа Духовденските молитви.

 

01 02 (2) 02 03 04 05 06

Previous articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во манастирот Донибрук
Next articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам