Богослужби

Мало Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица во црквата Св. Злата Мегленска во Хоперс...

На 16 март 2018 година, во петокот од Четвртата седмица на Великиот Пост, во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се отслужи...

Цветници во црквата Свети Никола во Престон

На 01 Април, 2018 година, кога Црквата го празнува славниот и пресветол празник Цветници – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, во црквата...

Прославен храмовиот празник во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен

На 28 Август, 2019 година, во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен молитвено се одбележа храмовиот празник. Се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена...

Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (33-та Недела по Педесетница)

На 2 Февруари, 2020 година, во 33-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобниот Евтимиј Велики и светите маченици Енен, Пен и Нирен, во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света ...

Света Литургија во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул (30-та Недела по Педесетница)...

На 31 декември, 2017 година, во 30-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите маченици Севастијан, Никострат, Зоја и Кастор, во црквата...

Недела на Сите Свети - Света Божествена Литургија во манастирот Донибрук

Со песни како со венци да ги украсиме: Крстителот и Претеча, апостолите, пророците, мачениците и свештеноначалниците, испосниците и преподобните, заедно со богољубивите жени и...

Акатистна служба на Пресвета Богородица во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

На 31 Март, во Петокот од Петтата седмица од Велигденскиот пост, во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се отслужи Малоповечерие со...