Богослужби

Света Литургија во храмот „Свети пророк Илија“ - Футскрај

На 04 февруари, 2024 година, во 35-та Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Апостол Тимотеј и преподобниот маченик Анастасиј Персиски, во...

Богојавление - Водици во Футскрај, Мелбурн

На 19 јануари, 2024 година, на празникот Богојавление - Водици - Крштавање Господово, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба...

Богојавление - Водици во Епархијата за Австралија и Нов Зеланд

Фото галерија од прославувањето на празникот Богојавление во Австралија. Во сите храмови ширум Епархијата за Австралија и Нов Зеланд, се богослужеше Света Литургија и Голем...

Собор на Пресвета Богородица во Футскрај - Мелбурн

На 8 јануари, 2024 година, кога се празнува Соборот на Пресвета Богородица и преподобниот Никодим Прилепски и Тисмански, во црквата Свети Пророк Илија во...

Божик во Перт - Западна Австралија

Рождеството Христово торжествено беше прославено во храмот „Свети Никола“ во Перт - Западна Австралија. Богослужеше протоерејот Васко Трајчевски, а верниот народ се причести со Светите...

Божик во Австралија - Мелбурн (Сиденхам и Футскрај), Сиднеј, Аделаид и Бризбен

Рождеството Христово - Божик величествено се прослави меѓу Македонците во Австралија. Во Соборниот храм „Раѓање на Пресвета Богородица“ богослужеше ереј Александар Николовски. Во првоосветениот храм во...

Архиерејско сослужување во соборниот храм во Мелбурн

На 10.12.2023. на покана на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар, дојде Епископот Австралиско - Новозеландски г....