Home Службен дел

Службен дел

СЛУЖБЕН ДЕЛ НА АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА (12.11.2022 – 08.12.2022)

БОГОСЛУЖБИ: Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, благоволи да богослужи Вечерна богослужба, Божествена Литургија и да проповеда: На 12.11.2022 – Св. ап Клеопа;...

Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 7 декември 2022 г., во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, на празникот на светите великомаченици Екатерина и Меркуриј, по Архиерејската литургија,...

Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ-ОА

Сooпштение (10.05.2022 12:24) Светиот архијерејски синод (САС), на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата вонредна седница, одржана на 10 мај 2022 година, посвети посебно внимание на актуелнит...

СООПШТЕНИЕ до парохијаните од Архирејското намесништво за Викторија

Архирејското намесништво за Викторија, ги информира парохијаните, дека од 09 Ноември 2020 г., според најновите регулации од владата, на редовните богослужби во црквите и манастирите...

СООПШТЕНИЕ до парохијаните од Архирејското намесништво за Викторија

Архирејското намесништво за Викторија ги информира парохијаните, дека од 28 Октомври 2020 г., црквите и манастирите во Викторија се отворени за посета. Според најновите рестрикции од владата...

Соопштение на САС на МПЦ-ОА (06.04.2020)

Светиот Архијерејски Синод (САС), согласно чл. 24, т. 46 од Уставот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), имајќи ги предвид...

Решение на АЦС на МПЦ-ОА - Второстепена Пресуда со која протоерејот Глигор Киселинов е...

На 21 октомври 2019 година, во поштенското сандаче на Австралиско-новозеландската епархија пристигна Решението на Архиепископскиот суд на МПЦ – ОА бр.6 од 18.07.2019 г.,...