Осми ден бр. 87

8 Ден бр 87, Божик 2023

Божикно послание на Митрополитот г. Петар

† ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ,...

Молитвено одбележан споменот на Преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

На 5 јануари, 2023 година, кога нашата Македонска православна црква го чествува споменот на преподобниот отец Наум Охридски, во манастирот во Роклин, по повод...

Прославен споменот на Свети Спиридон во манастирот во Донибрук

На 25 Декември, 2022 година, кога се празнува споменот на светиот Спиридон Чудотворец епископ Тримитунски, во манастирот на Свети Прохор Пчински, Донибрук, во сослужение...

Одбележан крајот на учебната 2022 за учениците од наставата по веронаука во училиштето Карлтон,...

“За да се познае мудроста и поуката, за да се разберат изреките на разумот за да се усвојат правилата на благоразумието, … на младите...

Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 7 декември 2022 г., во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, на празникот на светите великомаченици Екатерина и Меркуриј, по Архиерејската литургија,...

Архиерејска Литургија, Ракопроизводство во архимандритски чин и Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор...

На 7 Декември, 2022 година, на празникот на светите великомаченици Екатерина и Меркуриј, во манастирот на светиот Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, неговото Високопреосвештенство,...