Одбележан 40 годишниот јубилеј - архиерејска служба и 75 години од раѓањето на Митрополитот...

На 08.11.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов и Преподобниот маченик Јоасаф, а по повод 75 годишниот јубилеј од роденденот на...

Православна веронаука за македонските ученици во државните училишта во Нов Јужен Велс, Австралија

Македонската православна црква – Епархија за Австралија и Нов Зеланд, од неодамна стана одобрен провајдер за православна веронаука на Министерството за образование на Нов Јужен Велс, Австралија. Специјалното верско образование (СРЕ) е доброволна (...

Успешна донаторска акција за комплетирање на Парохискиот културен центар во Сиденхам

На 29 август 2020 г., на црковната сметка за изградба на Парохискиот културен центар при Соборната црква во Сиденхам, пристигнаа паричните средства собрани од донаторската акција „Completion of the Sydenham Church Hall“ организирана на празникот Илин...

Очистување на храмот и Света Литургија во црквата Свети Димитриј Солунски во Спрингваел

На 03 јуни, 2020 година, кога се празнува споменот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот преспанско-пелагониски и Администратор австралиски-новозеландски г. Петар, во сослужен...

Прославен споменот на Свети Спиридон и одржан Редовниот пикник во манастирот во Донибрук

На 25 Декември, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот Спиридон Чудотворец епископ Тримитунски, во манастирот на Свети Прохор Пчински во сослужение на свештенството на Австралиско-новозеландската епархија се богослужеше утрена богослужба и...

МПЦЕАНЗ беше гостин на Парламентарниот и меѓуверски доручек во Парламентот на Викторија

На 26 Ноември, во Парламентот на Викторија, во халата на Кралицата, парламентарците ја имаа можноста да споделат заеднички доручек и да се запознаат со лидерите на 17 верски заедници во Австралија. На настанот, од организаторот - Австралискиот кат...

Молитвено одбележан споменот на преподобниот Прохор Пчински во неговиот манастир во Донибрук

Во манастирот во Донибрук, Викторија, посветен на преподобниот и пустиножителен отец Прохор Пчински, молитвено беше одбележан патрониот и храмов празник. На 31 Октомври, 2019 г., во сослужение на свештенството од Мелбурн се отслужи празнична вечер...