Worship

Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам (Недела Месопусна)

На 11 февруари, 2018 година, во Неделата месопусна, кога се празнува споменот на пренесувањето на моштите на светиот Игнатиј Богоносец, во Соборната црква Раѓање...

Архиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

На 25 октомври, вечерта, кога се празнува споменот на светата великомаченичка Злата Мегленска, во нејзината црква во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се отслужи Архиерејска вечерна...

Празникот Преображение во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 19 Август, 2019 година, на празникот Преображение Господово, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена...

Празникот Раѓање на Пресвета Богородица во црквата Свети Илија во Футскрај

На 21 септември, 2018 година, на празникот Раѓање на Пресвета Богородица, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и...

Света Литургија во црквата Свети Никола во Перт

На 25 декември 2017 г., кога Православната црква го празнува споменот на Светиот отец Спиридон Тримитунски, во црквата Свети Никола во перт, се богослужеше...

Мало Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица во црквата Свeта Богородица – Пречиста во...

На 16 март 2018 година, во петокот од Четвртата седмица на Великиот Пост, во црквата Свeта Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се отслужи...

Света Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

На 2 јуни 2017 г., кога се празнува споменот на светиот маченик Талалеј и на светиот маченик Аскалон, во црквата Свети Илија во Футскрај...