Велигденските празнувања во црквата Свети Димитриј во Спрингвајл, Мелбурн

Заспан со Тело, како мртов си воскреснал по три дена, Цару и Господи, откако го крена Адама од распадливоста, и смртта ја уништи; Пасха...

Велика Сабота, Вечерна и Света Василиева Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

На 15 Април, во Светата и Велика Сабота, во црквата Свети Илија во Футскрај се богослужеше Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија. На Литургијата, верните...

Архиерејска литургија во манастирот Свети Прохор Пчински, Донибрук, Викторија

На 29.08.2016 г., во Попразненството на празникот на Успението на Пресвета Богородица, кога го празнуваme споменот на Неракотворниот Образ на Господ Исус Христос и...

Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (29 - та Недела по Педесетница)...

На 24 декември, 2017 година, во 29-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобните Данило Столпник и Лука Столпник, во црквата Свети...