Worship

Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон

На 27 октомври, 2018 година, кога се празнува споменот на преподобната мајка Параскева (Петка) Епиватска, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше...

Прославен споменот на Свети Спиридон и одржан Редовниот пикник во манастирот во Донибрук

На 25 Декември, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот Спиридон Чудотворец епископ Тримитунски, во манастирот на Свети Прохор Пчински во сослужение на свештенството на Австралиско-новозеландската епархија се богослужеше утрена богослужба и...

Света Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј (15-та Недела по Педесетница)

На 29 Септември, 2019 година, во 15-тата Недела по Педестница, кога се празнува споменот на светата великомаченичка Ефимија и преподобниот Доротеј, во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествен...

Света Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј (17-та Недела по Педесетница)

На 13 Октомври, 2019 година, во 17-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот свештеномаченик Григориј епископ Ерменски, во црквата Свети Пророк...

Празникот Преображение во Соборната црква во Сиденхам

На 19 Август, 2019 година, на празникот Преображение Господово, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и...

Велика Сабота во црквата Света Петка во Мил Парк (Вечерна богослужба со Василиева Литургија)

На 7 април, 2018 година, на Велика Сабота, утрото, во црквата Света Петка во Мил Парк, Викторија, се богослужеше Вечерна богослужба со Света Василиева...

Богојавление во црквата Свети Никола во Перт

На 19 Јануари, на светлиот празник Богојавление, во Свети Никола во Перт, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. По Литургијата, следуваше чинот на...