Богослужби

Служба на Оплакувањето Христово во црквата Свети Никола во Престон

На 6-ти април, 2018 година, на Велики Петок, вечерта, во црквата Свети Никола во Престон се отслужи утрена богослужба со службата на Оплакувањето Христово. ...

Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (23-та Недела по Педесетница)

На 4 ноември, 2018 година, во 23-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на свети Аверкиј Ераполски и 7-те младенци маченици од Ефес,...

Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (11- та Недела по...

На 12 август 2018 година, во 11-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите апостоли Сила, Силван, Крискет, Епенет и Андроник, во...

Прославен празникот на Свети Георгиј Победоносец во црквата Успение на Богородица во Бризбен

На 6 мај, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден), во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен, се...

Света Литургија во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам (Илинден)

На 2 август, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот пророк Илија и на Пречистанските проподобно-маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена бого...

Света Литургија во црквата Свети Никола во Перт

На 9 декември, 2017 година, кога се празнува споменот на преподобниот Алимпиј Столпник и споменот на обновувањето на киевскиот храм на Свети Георгиј Победоносец,...

Денес се радува сè зашто Бог се јави! - Богојавление во манастирот Донибрук, Мелбурн

Светлите богојавленски празници беа одбележани во манастирот „Свети Прохор Пчински“ во Донибрук. Верните чеда на Црквата му заблагодарија на Бога за Тајната на Богојавлението. Го...