Архиереј

Гостување на Митрополитот Петар во „Око“ на ТВ Нова (Видео)

На 26.02.2017, митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар на покана на Г-дин Горан Петревски, гостуваше во емисијата „Око“ на Телевизијата Нова...

„Денес ви се роди, во градот Давидов Спасител…“ (Лк. 2, 10) - Божикна посланица...

… + ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И...

Божикно интервју со митрополитот г. Петар

За Македонската Информативна Агенција МИА  Македонската православна црква, Охридска архиепископија на пригоден начин, со Света архијерејска Златоустова литургија и со промоција на авторската книга „Духовната...

Исцеление во земјата Гадаринска

Беседа на Митрополитот Петар во 23-та Недела по Педесетница Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух „Оди си од нас Господи“ (Лк. 8, 37)....

Илинденско послание на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! „Немојте да куцате ни налево ни надесно..“ (5 Мојс. 17, 11) Вака браќа и сестри, Светиот...

Гостување на Митрополитот Петар во Топ Тема/Телма (Видео)

На 18.11.2015 година, во емисијата Топ Тема, на телевизијата Телма, на покана на г-динот Боби Христов, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозелнадски г. Петар зборуваше за...

Беседа за светите браќа Кирил и Методиj

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Помнете ги вашите наставници, што ви го проповедаа Словото Божјо, и гледајќи на крајот од нивниот...