Новости

Четврта недела на Великиот пост во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

27 март 2017
IMG_0786

На 26 Март, во Четвртата недела на Велигденскиот пост, посветена на Преподобниот Јован Лествичник, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Утрена со Света… »


Четврта недела на Великиот пост во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

27 март 2017
IMG_10

На 26 Март, во Четвртата недела на Велигденскиот пост, посветена на Преподобниот Јован Лествичник, во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се богослужеше… »


Воскресна вечерна богослужба и Елеосветување во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн

26 март 2017
IMG_0729

На 25 Март, 2017 г., во Саботата од Четвртата седмица на Великиот пост, во црквата Света Петка во Мил Парк, во сослужение на свештениците… »


Оставете ги децата да приоѓаат кај Мене – Божествена Литургија во црквата Свети Никола во Перт

26 март 2017
photo (6)

Оставете ги децата да приоѓаат кај Мене (Мк. 10,14). На 25 Март, во Саботата од Четвртата седмица на Велигденскиот пост, кога ги празнуваме Свети… »


Акатист на Пресвета Богородица во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

26 март 2017
IMG_0419

На  24 Март, во Петокот од Четвртата седмица на Велигденскиот пост, во црквата „Свети Илија“ во Футскрај, Мелбурн, се отслужи Мало повечерие со Акатист… »


Полезно

Безгрижниот го следи Христа и постојано гледа кон Небото – преподобен Јован Лествичник

27 март 2017
IMG_2717_2

Човекот кој навистина го љуби Господа и го бара идното Царство, човекот кој навистина жали за своите гревови и се сеќава на маките и… »


Каде што има мир на помислите, таму почива Господ Бог – Свети Серафим Саровски

18 март 2017
1fZEEM-mSVA

Оној што сака да се спаси треба секогаш да има расположено срце за покајание и смиреност, според псалмоејачот: „Жртвата пред Бога е смирен дух;… »


За искушенијата и Божјата промисла – Свети Игнатиј Брјанчанинов

17 март 2017
30_april_ignatios_brianchaninov2

(извадок од писмото до Архимандритот Игнатиј (Василев)* . . . Кога си мислам на Вас и на нашиот манастир, ми доаѓаат утешителни мисли: ништо… »


Видео

Архимандрит Кирил Павлов – Филм

Свети Силуан Атонски / Филм

Списание Осми ден

8 den 63 8den-57 8-ми Ден 8den-61 8den-60 8-ми Ден
Види ги сите броеви

Донации