Вознесение Христово - Спасовден во манастирот Донибрук

1121

Да му запееме на Христа песна победничка, Кој се вознесе во слава, за да нѐ постави и нас со Себе од десната страна на Отецот (Песна од празничниот канон, глас 5)


На 25 Мај 2017 година, на празникот Вознесение Христово – Спасовден, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се отслужи Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_8938_1 IMG_8934_1 IMG_8949_1 IMG_8950_1 IMG_8958_1 IMG_8959_1 IMG_8960_1 IMG_8972_1 IMG_8971_1

Previous articleВознесение Христово - Спасовден во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleВознесение Христово - Спасовден во црквата Свети Никола во Перт