Вознесение Христово - Спасовден во црквата Свети Илија во Футскрај

1006

[:mk]Си се вознел во слава, Христе Боже наш, Кој со радост ги исполни учениците со ветувањето на Светиот Дух. Твојот благослов ги увери дека си Ти Синот Божји, Избавителот на вселената. (Тропар на празникот. глас 4.) 


На 25 мај 2017 година, на празникот Вознесение Христово – Спасовден, во црквата Свети Илија во Футскрај се отслужи Празнична Утрена и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_2329 IMG_2330 IMG_2332 IMG_2333 IMG_2336 IMG_2338 IMG_2339 IMG_2340 IMG_2343 IMG_2344 IMG_2346 IMG_2347 IMG_2348 IMG_2349 IMG_2351 IMG_2355

Previous articleСвета Божествена Литургија во Манастирот Донибрук
Next articleВознесение Христово - Спасовден во манастирот Донибрук