Света Божествена Литургија и Панихида за упокоените во манастирот Донибрук

1052

На 3 јуни, 2017 година, во саботата пред Педесетница, кога Православната Црква прави спомен на сите починати христијани, кога го празнува и споменот на светите равнопостолни цареви Константин и Елена, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се отслужи Утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

На крајот беше отслужена и Панихида за сите упокоени христијани.


Со светите упокој ги, Христе, душите на Твоите слуги, каде што нема болка, ни тага, ни воздишка, но живот бесконечен. (кондак, глас 8). 

 

IMG_9270_1 IMG_9269_1 IMG_9271_1 IMG_9286_1 IMG_9288_1 IMG_9294_1 IMG_9295_1 IMG_9298_1 IMG_9319_1 IMG_3529_1

Previous articleСвета Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСвета Божествена Литургија и Панихида во црквата Свети Илија во Футскрај