Света Божествена Литургија и Панихида во црквата Свети Илија во Футскрај

831

На 3 јуни, 2017 година, во саботата пред Педесетница, кога Православната Црква прави спомен на сите починати христијани, кога го празнува и споменот на светите равнопостолни цареви Константин и Елена, во црквата Свети Илија во Футскрај се отслужи Утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

На крајот беше отслужена и Панихида за сите упокоени христијани.

 

IMG_2392 IMG_2394 IMG_2396 IMG_2398

Previous articleСвета Божествена Литургија и Панихида за упокоените во манастирот Донибрук
Next articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во манастирот Донибрук