Слегување на Светиот Дух - Педесетница во манастирот Донибрук

1108

Цару небесен, Утешителу, Духу на вистината, Кој си насекаде и сѐ исполнуваш, ризницо на добрини и Животодавче, дојди и всели се во нас, и очисти нѐод секаква нечистотија, и спаси ги, Благи, нашите души (Слава, и сега, глас 6)  


На 4 јуни, 2017 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, според правилото се отслужи Вечерна богослужба на која со преклонети колена се прочитаа Духовденските молитви.

 

IMG_9351_1 IMG_9377_1 IMG_9379_1 IMG_9382_1 IMG_9383_1 IMG_9385_1 IMG_9386_1 IMG_9391_1_1 IMG_9397_1 IMG_9399_1 IMG_9401_1 IMG_9402_1 IMG_9404_1 IMG_9424_1  IMG_9418_1 IMG_9413_1

Previous articleСвета Божествена Литургија и Панихида во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Свети Никола во Перт