Слегување на Светиот Дух - Педесетница во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам

903

“Откако Твоите ученици, Слове, својот ум го просветлија со зракот Божји, го примија Светиот Дух… освети нѐи спаси нѐ, Утешителу, нас кои Те  проповедаме и славиме како Бог. (стихира на Утрената богослужба).


На  4 јуни, 2017 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во Соборната Црква Раѓање на Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, според правилото се отслужи Вечерна богослужба на која со преклонети колена се прочитаа Духовденските молитви.

 

20170604_100030_1 20170604_103500_1 20170604_105234_1 20170604_114153_1

Previous articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Свети Никола во Перт
Next articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Свети Илија во Футскрај