8 ДЕН - 65-ти број

1426

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, излезе новиот 65 – ти број на Епархискиот весник 8 ДЕН.

65 osmi den_1СОДРЖИНА

МИТРОПОЛИТ Г. ПЕТАР: ВЕЛИГДЕНСКА ПОСЛАНИЦА

СВЕТИ КИРИЛ АЛЕКСАНДРИСКИ: ВОСКРЕСЕНИЕТО

Преподобен Ефрем Сирин: За страдањата на Спасителот

КОЈА Е СМИСЛАТА НА ХРИСТОВИТЕ СТРАДАЊА?

St. John of Damascus: Concerning the Resurrection

ИСТОЧЕН ПЕТОК – БАЛАКЛИЈА

ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – СПАСОВДЕН

Synaxarion On Thursday of the sixth week of Pascha

Protopresbyter Thomas Hopko: Pentecost

Свети Григориј Палама: БЕСЕДА НА ПЕДЕСЕТНИЦА

Saint George, great-martyr, trophy-bearer

Equal of the Apostles and Emperor Constantine with his Mother Helen

R E K O A

Од Охридскиот Пролог:

Св. в-мч. Георгиј; Св. Кирил и Методиј

Вести од светот

ПРЕЗЕМИ ГО 65 БРОЈ НА 8 ДЕН

Previous articleТомина Недела во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleТрета Недела по Пасха, Света Божествена Литургија во црквата Свети Илија - Футскрај