Четврта Недела по Пасха - на Раслабениот - во црквата Свети Илија во Футскрај

1179

На 7 Мај, 2017 г., во Четвртата Недела по Пасха – кога Православната Црква го празнува споменот на исцелението на Раслабениот, на светиот маченик Сава Стратилат и на преподобната Елисавета, во црквата Свети Илија во Футскрај, се богослужеше Утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ заблагодари на Бога и се причести со Христовите Тајни.

IMG_2182 IMG_2184 IMG_2185 IMG_2186 IMG_2187 IMG_2188 IMG_2189 IMG_2191 IMG_2192 IMG_2193 IMG_2194 IMG_2196 IMG_2197 IMG_2198

Previous articleСвети Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден - Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСвети Апостол и Евангелист Марко - Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај