Новости

Акатист на Пресвета Богородица во црквата Свети Илија во Футскрај

На 3 Март, во петокот од Првата седмица на Великиот пост, во црквата Свети Илија во Футскрај, се отслужи Мало повечерие со Акатист на Пресвета...

Се упокои во Господа многупочитуваниот руски старец, Кирил Павлов

Вчера вечерта, на 20 февруари, 2017 г., во Переделкино, на 98 години, после долго боледување се упокои во Господа долгогодишниот духовник на Свето-Троицко Сергиевата...

Летен камп за Православна веронаука

Во Соборната црква, Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам – Мелбурн, со благослов на надлежниот Епархиски Архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски...

Недела Месопусна во Црквата „Свети Илија“, Футскрај, Мелбурн

На 19 Февруари 2017 година, во Неделата месопусна, кога Православната Црква го празнува споменот на Свети Вукол Смирненски и Светиот Фотиј цариградски, во храмот...

Сабота месопусна - Помен за упокоените во манастирот Донибрук

На 18 Февруари, 2017 година, во Саботата месопусна, кога се празнува споменот на маченичките Агатија и Теодула, во манастирот Свети Прохор Пчински, Неговото Високопреосвештенство...

Архиерејска Божествена Литургија и Епархиско Собрание во манастирот Донибрук

На 17 Февруари, кога се празнува споменот на преподобните Исидор Пелусиот и Николај Исповедник, неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар, во...

Недела на блудниот син - Божествена литургија во црквата „Свети Илија“, Футскрај

Од Твојата татковска слава се одалечив безумно. На зло го потрошив богаството што ми го предаде. Затоа како блудниот син Ти се обраќам: Згрешив...