Новости

Пристигнување во Америка на првите православни мисионери

Денес, го празнуваме пристигнувањето на првите православни мисионери во Америка, светите Герман, Јувеналиј и другите со нив. Во спомен на празникот, приложуваме кратка репортажа за...

Архиерејска литургија во манастирот Свети Прохор Пчински, Донибрук, Викторија

На 29.08.2016 г., во Попразненството на празникот на Успението на Пресвета Богородица, кога го празнуваme споменот на Неракотворниот Образ на Господ Исус Христос и...

Осветување и поставување на позлатени крстови за новиот храм на Светиот Прохор Пчински во...

На 09.07.2016 г. кога Православната Црква го чествува споменот на Преподобниот Давид Солунски, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и...

8-ми Ден, бр. 62

Содржина:САС на МПЦ – Илинденско послание Протоереј Димче Воиновски – Осветување на камен-темелник на нов храм во Ливерпул, СиднејВеронаукаСвештеномаченик Даниел Сисоев - Зошто треба...

Преподобен Наум Охридски Чудотворец - Манастирска слава во манастирот во Роклин, Викторија

Соединувајќи се со Христа , си го оставил светот, живеејќи со дух, телото си го распнал преблажени Науме. Си се стремел како апостолите да...

Средба со децата во МКЦ „Илинден“

Средба со децата во Македонскиот Културен Центар Илинден, на 29.05.2016 г., кои ќе бидат учесници на првата детска изложба, која ќе ја организира МПЦО...

На многаја лета, Високопреосветени Владико!

Од Свештенството, Преподобното монаштво и верниот народ во Австралиско-новозеландската Епархија, на многаја лета Високопреосветени Владико свети.