Света Архиерејска Литургија во црквата на светиот Маченик Пантелејнмон и светите Седмочисленици во Фуцкреј

На 8 декември, 2022, на празникот на светиот Климент Охридски, Неговото високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар отслужи Архиерејска Литургија во црквата...

Света Архиерејска Литургија во Антиохиската православна црква во Панчбаул, Сиднеј

На 06 декември, 2022 г., неговото Високопреосвештенство г. Петар сослужуваше со неговото Високопреосвештенство г. Василиј, митрополитот на Антиохиската архиепископија за Австралија, Нов Зеланд и...

Чествување на патрониот празник Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул

На 4 Декември, 2022, година на празникот Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар,...

Средба на Митрополитот г. Петар со Архиерејот на Антиохиската Архиепископија за Австралија, Нов Зеланд...

Во понеделник, 28 ноември, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Петар го посети Митрополитот г. Василиј и братски разговараа на теми од заеднички црковен интерес. За одбележување е...

Божествена Литургија во црквата Свети Георгиј Победоносец во Камбера

На 27 ноември, во 24-тата Недела по Педесетница, на празникот на светиот апостол Филип, свети Григориј Палама и светиот цар Јустинијан, во соборниот...

Архиерејска вечерна и Литургија во црквата Свети Петка во Мил Парк

На 14 ноември, кога Православната црква го празнува споменот на светите бесребреници и лекари светите Кузман и Дамјан Месопотамиски, неговото Високопреосвештенство, надлежжниот архиереј, администратор...

Архиерејска Воскресна Литургија во Соборната црква во Сиденхам

На 13 ноември, во 22-та недела по педесетница, кога Православната црква го празнува споменот на светите апостоли Стахиј, Аплиј и Урбан и светиот...