Архиерејска вечерна богослужба во црквата Свети Илија во Фуцкреј

На 12-ти ноември, вечерта, кога се празнува споменот на светите апостоли Стахиј, Амплиј и Урбан, и споменот на светиот маченик Епимах, по пристигнувањето на...

Молитвено прославен преподобниот Прохор Пчински во неговиот манастир во Донибрук

Твојата божествена црква, како извор на чуда Бог ја покажа, не како некогаш Израилците во Овчјата бања, не едно туку безбројно мноштво добиваа исцеление блажен Прохоре. 

...

Руската Православна Црква ја призна Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија за автокефална Сестринска...

На 25 август 2022 година, на седницата на Светиот синод на Руската православна црква, беше слушнато соопштението на Неговата Светост Патријархот Московски и на...

Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот Светинаумов празник. Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а утредента на 3 јули, во сослужение на свештеници од Мелб...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј на Архиепископот Стефан му го предаде Актoт за востановување на црковното...

Вчера, 10 мај, 2022, Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј му го предаде и официјално актот на Вселенската Патријаршија (од 9 мај), со кој МПЦ-ОА е вратена во канонско единство во православните цркви. Делегација на МПЦ-ОА претводена од Архиепископот ...

СПЦ и официјално со Томос ја призна полната автокефалност на МПЦ – ОА и...

Вчера, на 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослуж...

Патријархот српски Порфириј му врачи на архиепископот Стефан Томос со кој се потврдува автокефалноста...

Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј, на 5. јуни 2022. година, началствуваше со светата архијерејска Литургија во Соборниот храм на Свети архангел Михаил во...