Новости

Преподобен Наум Охридски Чудотворец - Манастирска слава во манастирот во Роклин, Викторија

Соединувајќи се со Христа , си го оставил светот, живеејќи со дух, телото си го распнал преблажени Науме. Си се стремел како апостолите да...

Средба со децата во МКЦ „Илинден“

Средба со децата во Македонскиот Културен Центар Илинден, на 29.05.2016 г., кои ќе бидат учесници на првата детска изложба, која ќе ја организира МПЦО...

На многаја лета, Високопреосветени Владико!

Од Свештенството, Преподобното монаштво и верниот народ во Австралиско-новозеландската Епархија, на многаја лета Високопреосветени Владико свети.

Велигден во Перт

Треба, и должни сме секако да се грижиме за тоа, од себеугодие да не го попречуваме спасението на ближниот, и неговиот душевен мир, и...

Пресвета Богородица - Живоносен извор и Свети Великомаченик Георгиј - Вечерна Богослужба и Молебен...

Вечерта спроти Светол Петок - Балаклија, кога ги славиме чудесата на Пресвета Богородица  - Животодавен извор и споменот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, во...

Воскресение Христово - Манастир Свети Прохор Пчински - Донибрук

Празникот на Светлото Христово Воскресение одбележан во женскиот манастир Свети Прохор Пчински, Донибрук, Мелбурн. На Литургијата чиноначалствуваше неговото Високопреподобие, игуменот Никодим Солунчев. Верниот народ се...