Богослужби

Акатистна служба на Пресвета Богородица во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

На 31 Март, во Петокот од Петтата седмица од Велигденскиот пост, во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се отслужи Малоповечерие со...

19-та Недела по Педесетница - Литургија во црквата Света Злата Мегленска - Хоперс Кросинг

На 15 октомври, 2017 година, во 19–тата Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот свештеномаченик Кипријан, светата маченичка Јустина и на преподобниот...

Лазарeва сабота во црквата Свети Илија во Футскрај

На 31 март 2018 година, на Лазарева сабота, кога го празнуваме воскреснувањето на светиот и праведен пријател Христов четвородневниот Лазар, во црквата Свети Илија...

Света Божествена Литургија во манастирот Донибрук

На 1 Октомври 2017 година, во 17 – тата Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Сите Македонски Светители, во манастирот Свети Прохор...

18-та Недела по Педесетница - Литургија во Света Петка - Мил Парк

На 8 октомври, 2017 година, во 18 - тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобната Ефросинија и на преподобниот Сергеј Радонешки,...

Покров Богородичен - Литургија во црквата Светa Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

На 14 октомври, 2017 година, на празникот Покров на Пресвета Богородица, кога се празнува и споменот на апостолот Ананиј, преподобниот Роман Слаткопевец и проподобниот...

Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (25-та Недела по Педесетница)

На 26 ноември, 2017 година, во 25-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Јован Златоуст – Патријарх Цариградски и на преподобниот...