Акатист кон Свети Нектариј Егински – испеан во неговиот параклис во манастирот Донибрук

На 9-ти Јули, 2023 година, игуменот на манастирот, архимандритот Никодим (Солунчев) и присутните верници, испеаа акатист кон Нектариј Егински Чудотворец во неговиот параклис во...

Свети Лука Кримски Лекар и Чудотворец кој го допира и раздвижува секое срце

На малиот Илија му била дијагностицирана леукемија. Отец Сосипатрос, кој е вујко на малото момче, долги месеци бил покрај својот внук во болница во...

Акатист кон Свети Лука Кримски – испеан во неговиот параклис во манастирот Донибрук

Минатата Недела, на 2-ри Јули, 2023 година, игуменот на манастирот, архимандритот Никодим (Солунчев) и присутните верници, испеаа акатист кон светителот хирург, епископот Лука Кримски....

Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот празник. Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а...

Бдение за празникот на Сите Светии и Свети Лука Кримски Чудотворец во манастирот на...

На 11 Јуни, кога Светата Православна Црква го чествува споменот на Сите Светии и светиот Лука Кримски Чудотворец, во новоизградениот соборен храм (во завршна...

Светол Петок и Празникот Пресвета Богородица – Живоносен Извор во манастирот Донибрук

На 20 април, 2023 година, вечерта спроти Светол Петок, кога Црквата ги слави чудесата на Пресвета Богородица – Животодавен Извор, во манастирот Свети Прохор...