Архиереј

Гостување на Митрополитот г. Петар во емисијата „Отворено студио“ на ТВ НОВА

На 5 декември 2017, митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, гостуваше во емисијата „Отворено студио“ на ТВ Нова, во која зборуваше...

„Волот го познава Својот Господар и магарето јаслите на Господарот Свој, а Израил...

Беседа во 13-та Недела по Педесетница Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! „Волот го познава Својот Господар и магарето јаслите на Господарот Свој, а Израил...

Став на Митрополитот г. Петар по повод реакцијата на Екс-директорот на Токсикологија за причестувањето...

Неговото високопреосвештенство Митрополитот г. Петар со став на новинарско прашање, по повод изјавата на екс-директорот на Токсикологија Нино Беќировски кој реагираше за причествувањата на...

„Денес ви се роди, во градот Давидов Спасител…“ (Лк. 2, 10) - Божикна посланица...

… + ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И...

Божикно послание на Високопреосветениот Митрополит Петар

+ ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА,...

Божикна порака на Митрополитот г. Петар до децата на детската амбасада „За сите деца...

Најмили наши, дечиња! Денес е Божиќ, најрадосниот ден за децата, зашто Самиот Бог, Синот Божји, заради нас од небесата посакал и слегол на земјата, раѓајќи...

Велигденско послание на Митрополитот Г. Петар (2022)

† ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ,...