Еден дар и еден плод

1276

Светите отци на Црквата учат дека во непрестајната молитва се бара само еден дар – согледување на своите согрешенија, и се очекува само еден плод – очистување од страстите.

Старец Јосиф Ватопедски

 

Previous articleПрва Недела по Педесетница (на Сите Свети) - во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј
Next articleПад во Бога