Богојавление во Црквата Свети Илија - Футскреј, Мелбурн

1076

На Богојавление, верниот народ во црквата Свети Илија – Футскреј, ги воспеа големите добрини направени за луѓето. Бог се јави и Христос – единствениот чист во Јордан се крсти за да ги освети водите и сета твар.

На литургијата верниот народ се причести со светите Христови Тајни. Верниците традиционално ги даруваа иконите и ги понесоа на чување во домовите за благослов.

Беше извршен Голем Богојавленски Водосвет и од купелот на Богојавленската вода со радост нацрпија сите и невидливо добија благодат на Светиот Дух.

Бог се јави – Навистина се јави.

IMG_0223 IMG_0227 IMG_0247 IMG_0262 IMG_0290 01 02 03 04 06 07 20170119_121056_resized_1 20170119_120300_resized_1 08 09 10 11 12 13 14

Previous articleДенес се радува сè зашто Бог се јави! - Богојавление во манастирот Донибрук, Мелбурн
Next articleГласот Господов на водите - Богојавление во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн