Архиерејска Литургија во Соборната црква „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам

1147

На 29 Јануари, 2017 година, кога Православната Црква ги чествува Чесните вериги на светиот Апостол Павле, во Соборната Црква „Раѓање на Пресвета Богородица“, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар богослужеше Света Архиерејска Литургија.

На Литургијата верниот народ се причести со Христовите Тајни.

Неговото Високопреосвештенство г. Петар, после завршувањето на Литургијата,  благоволи да ги крсти и миропомаза Клои Монара и Николина Климовска од Мелбурн.

Каменот Христос, светло го прославува каменот на верата – првопрестолникот на учениците, бидејќи со чудеса ги повикува сите да ги прослават твоите чесни вериги, Петре, и дава прошка на гревовите. (Кондак на празникот, глас 2).

P1370986_1 P1370989_1 P1370991_1 P1370994_1 P1370999_1 P1380004_1 P1380006_1 P1380008_1 P1380009_1 P1380016_1 P1380019_1 P1380022_1 P1380028_1

Previous articleВечерна богослужба во Црквата Св. Никола - Престон
Next articleВечерна богослужба и Архиерејска Литургија во црквата „Света Петка“ во Мил Парк, Мелбурн