Воскресение Христово - Манастир Свети Прохор Пчински - Донибрук

1986

Празникот на Светлото Христово Воскресение одбележан во женскиот манастир Свети Прохор Пчински, Донибрук, Мелбурн. На Литургијата чиноначалствуваше неговото Високопреподобие, игуменот Никодим Солунчев. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Ден е на Воскресението, да се просветиме со торжеството, и еден со друг да се прегрнеме. Да речеме браќа и на оние што не мразат да им простиме со Воскресението. И така, да запееме:
Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи, и на оние во гробовите, живот им подари.
(Слава на Пасхалните стихири, глас 5)

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА

 

 

Previous article8-ми Ден, бр. 61
Next articleПресвета Богородица - Живоносен извор и Свети Великомаченик Георгиј - Вечерна Богослужба и Молебен канон во манастирот во Донибрук