Велики Понеделник, Литургија на Претходно Осветени Дарови во црквата Света Петка во Мил Парк

1206

Ете Младоженецот доаѓа на полноќ и блажен е слугата што ќе го најде буден, а недостоен ќе биде оној што ќе го најде да дреме. Затоа пази, душо моја, сонот да не те притисне, и на смрт да не бидеш предадена, и вратите на Царството да не се затворат пред тебе, но разбуди се, викајќи: Свет, Свет, Свет си Боже, по молитвите на Богородица, помилуј нѐ. (Тропар на Велики понеделник, глас 8).


На 10 Април, во Светиот и Велики понеделник, во црквата Света Петка во Мил Парк, се богослужеше Вечерна богослужба со Литургија на Претходно осветени дарови.

На литургијата, верниот народ се причести со претходно осветените Дарови.

Veliki Ponedelnik 2017 01_1 Veliki Ponedelnik 2017 04_1 Veliki Ponedelnik 2017 05_1 Veliki Ponedelnik 2017 06_1 Veliki Ponedelnik 2017 07_1

Previous articleЦветници во црквата Света Злата Мегленска, Вереби, Мелбурн
Next articleСинаксар во Светиот и Велик Понеделник