Вечерна и Архиерејска Литургија во манастирот во Донибрук

1093

На 27 Јануари, 2017 година, кога го празнуваме споменот на преподобните отци наши Гаврил Лесновски, Прохор Пчински, Павле Тивејски  и Јован Колибар, во манастирот на Свети Прохор Пчински во Донибрук се богослужеше вечерна на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство г. Петар.

Утредента на 28 Јануари, митрополитот г. Петар отслужи Архиерејска Литургија.

На литургијата верните се причестија со Светите Христови Тајни.

После литургијата беше послужена трпеза на љубовта.

Откако Го возљуби Христа ревносно повеќе од сѐ, и се украси со убавина, смирение и трпение, целиот свој живот на земјата му го предложи Нему. Затоа ги наследи небесните живеалишта и се удостои за делот на праведните. Со нив, пак, моли се, да се спасат душите наши. (Тропар на Свети Гаврил Лесновски, глас 8.)

IMG_5244_1 IMG_5251_1 IMG_5276_1 IMG_5295_1 IMG_5319_1 IMG_5362_1 IMG_5393_1 IMG_5403_1 IMG_5405_1 IMG_5435_1 IMG_5449_1 IMG_5456_1 IMG_5530_1 IMG_5568_1 IMG_5577_1 IMG_5578_1 IMG_5579_1 IMG_5581_1 IMG_5582_1 IMG_5585_1 IMG_5613_1

Previous articleСе јави Незаодната Светлина - Богојавление во црквата „Свети Никола“, Перт
Next articleВечерна богослужба во Црквата Св. Никола - Престон