Вечерна богослужба во црквата Света Злата Мегленска во Вереби, Мелбурн

1035

На 30 Јануари, 2017 година, кога го празнуваме споменот на Светите Атанасиј Велики и Кирил Александриски, во црквата „Света Злата Мегленска“ во Вереби беше одслужена Вечерна богослужба. На богослужбата чиноначалствуваше Неговото видокопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Адмнистратор Австралиски и Новозеландски г. Петар.

После богослужбата во црковната сала беше послужена Трпеза на љубовта.

Откако засветливте со делата на Православието и сета злоба ја изгаснавте, носители на победа станавте, со вера ги збогативте сите и Црквата обилно ја украсивте, достојно Го најдовте Христа Бога, Кој ни дарува милост голема. (Тропар на Светителите, глас 3.)

IMG_2177_1 IMG_2179_1 IMG_2180_1 IMG_2185_1

Previous articleВечерна богослужба и Архиерејска Литургија во црквата „Света Петка“ во Мил Парк, Мелбурн
Next articleАрхиерејска Литургија во Црквата „Свети Илија“ во Футскрај, Мелбурн