Слегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

900

На  4 јуни, 2017 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, според правилото се отслужи Вечерна богослужба на која со преклонети колена се прочитаа Духовденските молитви.

 

IMG_0744 IMG_0746 IMG_0747  20170604_100150_1 IMG_0748 IMG_0749

Previous articleСлегување на Светиот Дух - Педесетница во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСвета Божествена Литургија во манастирот Донибрук - Втор ден Духовден