Новости

Раѓање Христово - Божик во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

Заради нас доброволно се положи во јасли бесловесни, како дете, долготрпелив Спасителе, пастирите со ангелите Те воспеаја, викајќи: Слава и похвала на Христа нашиот...

Преподобен Наум Охридски во манастирот во Роклин, Викторија

„Да ја восфалиме, верни, ѕвездата богосветла, светилникот и бранителот на верата, божествениот Наума, бидејќи тој се радува со ангелите, откако го прими од Бога...

Од канонската посета на Митрополитот г. Петар: Август - Септември, 2016 г.

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, богослужеше Божествена Литургија и проповедаше: На 18. 08. 2016 г., Претпр.  на Преображение,  (вечерна)...

Пристигнување во Америка на првите православни мисионери

Денес, го празнуваме пристигнувањето на првите православни мисионери во Америка, светите Герман, Јувеналиј и другите со нив. Во спомен на празникот, приложуваме кратка репортажа за...

Архиерејска литургија во манастирот Свети Прохор Пчински, Донибрук, Викторија

На 29.08.2016 г., во Попразненството на празникот на Успението на Пресвета Богородица, кога го празнуваme споменот на Неракотворниот Образ на Господ Исус Христос и...

Осветување и поставување на позлатени крстови за новиот храм на Светиот Прохор Пчински во...

На 09.07.2016 г. кога Православната Црква го чествува споменот на Преподобниот Давид Солунски, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и...

8-ми Ден, бр. 62

Содржина:САС на МПЦ – Илинденско послание Протоереј Димче Воиновски – Осветување на камен-темелник на нов храм во Ливерпул, СиднејВеронаукаСвештеномаченик Даниел Сисоев - Зошто треба...