Богослужби

Акатист на Пресвета Богородица во црквата Свети Илија во Футскрај

На 17 Март, во петокот од Третата седмица од Великиот пост, во црквата Свети Илија во Футскрај, се отслужи Мало повечерие со Акатист на Пресвета...

Света Литургија и Крштевка во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

На 25 ноември, 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот Јован Милостив и преподобниот Нил Мироточив, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин,...

Чествуван чудотворецот Свети Спиридон и одржан традиционалниот македонски пикник во манастирот Донибрук

На 25 декември, 2017 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, молитвено се одбележа споменот на светиот епископ и чудотворец Спиридон Тримитунски...

Крстовден - Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон

Дека крстот навистина е слава, послушај Го Христа. Кој вели: “И сега, прослави Ме Ти, Оче, во Тебе Самиот, со славата што ја имав во...

Литургија на Претходно-осветени дарови во црквата Света Петка во Мил Парк

На 2 април, 2018 година, во Великиот понеделник од Страсната седмица, во црквата Света Петка во Мил Парк, се отслужи Литургија на претходно осветени...

Света Литургија во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

На 30 декември, 2017 година, кога го одбележуваме споменот на светиот пророк Даниил и Трите Младенци, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија,...

Прославен споменот на преподобниот Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

На 5 Јануари, 2018 година, во манастирот на Свети Наум Охридски, во Роклин, Викторија, беше прославен храмовиот празник. Верниот народ од Мелбурн и околината, традиционално...