Богослужби

Молитвено прославен празникот на светиот отец наш Прохор Пчински во неговиот манастир во Донибрук

На 01.11.2023 кога Светата Црква го празнува споменот на светиот отец наш Прохор Пчински и пренесувањето на моштите на светиот Јован Рилски, во манастирот...

Вечерна богослужба во чест на Свети Прохор Пчински

На 31.10.2023 година во Македонскиот Православен Манастир „Свети Прохор Пчински“ во Донибрук - Мелбурн, беше отслужена вечерна богослужба од страна на чесното свештенство на...

18та недела по Педесетница во храмот Свети Илија во Футсктај - Мелбурн

На 08 октомври, 2023 година, во 18-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобната Ефросинија и на преподобниот Сергеј Радонешки, во црквата...

18та недела по Педесетница во Соборниот храм во Сиденхам

Денес, 18та недела по Педесетница и кога Црквата го празнува споменот на Света Ефросинија и Свети Сергеј Радонешки во Соборниот храм на Епархијата за...

Молитвено прославен Соборот на македонските светители во Мелбурн, Викторија

На 01 октомври, 2023 година, во 17-тата Недела по Педесетница, кога се празнува Соборот на македонските светии и споменот на преподобниот Евмениј Чудотворец, во...

Акатист кон Свети Нектариј Егински - испеан во неговиот параклис во манастирот Донибрук

На 9-ти Јули, 2023 година, игуменот на манастирот, архимандритот Никодим (Солунчев) и присутните верници, испеаа акатист кон Нектариј Егински Чудотворец во неговиот параклис во...

Акатист кон Свети Лука Кримски - испеан во неговиот параклис во манастирот Донибрук

Минатата Недела, на 2-ри Јули, 2023 година, игуменот на манастирот, архимандритот Никодим (Солунчев) и присутните верници, испеаа акатист кон светителот хирург, епископот Лука Кримски....