СПЦ и официјално со Томос ја призна полната автокефалност на МПЦ – ОА и...

Вчера, на 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослуж...

Патријархот српски Порфириј му врачи на архиепископот Стефан Томос со кој се потврдува автокефалноста...

Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј, на 5. јуни 2022. година, началствуваше со светата архијерејска Литургија во Соборниот храм на Свети архангел Михаил во...

Светол Петок и Празникот на Пресвета Богородица – Живоносен Извор во манастирот Донибрук

На 28 април, 2022 година, вечерта спроти Светол Петок, кога Црквата ги слави чудесата на Пресвета Богородица – Животодавен Извор, во манастирот Свети Прохор...

Богојавление во манастирот во Донибрук

На 19 јануари, 2022 година, кога Православната црква го празнува празникот на Светото Богојавление, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, се богослужеше празнична...

Молитвено одбележан споменот на Преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

На 5 јануари, 2022 година, кога нашата Македонска православна црква го чествува споменот на преподобниот отец Наум Охридски, во манастирот во Роклин, по повод...

Прославен споменот на Свети Спиридон Тримитунтски во манастирот Донибрук

На 25 декември, 2021, кога се празнува споменот на светиот отец Спиридон Тримитунтски, во манастирот на светиот Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, во сослужение на свештенството од Мелбурн, се богослужеше света Божествена Литургија. На литурги...

Прославен споменот на Преподобниот Наум Охридски во манастирот во Роклин, Викторија

На 3 Јули 2021 година, по повод манастирската слава, споменот на преподобниот Наум Охридски, во манастирот во Роклин се богослужеше празнична вечерна, утрена и...