Богослужби

Архиерејски богослужби во Спрингвеал - Мелбурн

На 17 и 18 ноември, 2023 година - Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар ја посети МПЦО...

Воскресна вечерна богослужба во храмот „Свети пр. Илија“ - Футскрај

На 18 ноември, 2023 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар благоволи да богослужи воскресна вечерна богослужба...

24-та недела по Педесетница во храмот Свети Илија во Футскрај

На 19 ноември, 2023 година, во 24-та Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Павле Исповедник, патр. Цариградски и на преподобниот Варлаам,...

Вечерна богослужба во храмот „Света Злата Мегленска“ во Хоперс Кросинг - Мелбурн

На 23.11.2023 во чест на празникот на Светиот Великомаченик Мина Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар...

Соборот на Свети Архангел Михаил прославен во Соборниот храм во Сиденхам

На 21.11.2023 кога го празнуваме споменот на Светиот Архангел Михаил, во Соборниот храм „Рождество на Пресвета Богородица“ во Сиденхам - Мелбурн, парохискиот свештеник ереј...

Свети Димитриј прославен во Футскрај, Мелбурн

На 08 ноември, 2023 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски – Мироточив (Митровден), во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај,...

Прославен празникот на Светиот Архангел Михаил во Престон - Мелбурн

На 21.11.2023 година кога го празнуваме Соборот на Светиот Архангел Михаил, во храмот „Свети Никола“ во Престон – Мелбурн, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско...