Богослужби

Акатист на Пресвета Богородица во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 12 април, 2019 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се отслужи Мало Повечерие и Акатист на Пресвета Богородица. ...

Архиерејска Цвета Литургија во црквата Свети Климент Охридски во Порт Кембла

На 4 ноември, 2018, година, во 23 - тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Аверкиј Ераполски и преподобниот Лот Египетски,...

Вечерна богослужба во храмот „Свети Никола“ - Бенгстаун во Сиднеј - Антиохиска Патријаршија

На 05.12.2023 на празникот на Светите Амфилохиј Икониски и Александар Невски, а на покана од црковната општина „Свети Никола“ во Бенгстаун, Сиднеј и парохискиот...

Света Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј (23-та Недела по Педесетница)

На 24 ноември, 2019 година, во 23-та Недела по Педесетница, кога се празнува светиот маченик Мина, Виктор и преподобниот Теодор Студит, во црквата Свети...

Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам (26-та Недела по Педесетница)

На 15 декември, 2019 година, во 26-тата Недела по педесетница, кога се празнува споменот на светиот пророк Авакум  и светата маченичка Миропија, во Соборната...

Света Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Фуцкреј (Тодорова сабота)

На 7 март 2020 година, во првата сабота од Великиот пост – Тодорова, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Теодор Тирон, свештеномаченик Поликарп...

Света Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј (14-та Недела по Педесетница)

На 22 Септември, 2019 година, на 14-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите праведни богоотци Јоаким и Ана, во црквата Свети...