Богослужби

Втор ден Велигден - Светол Понеделник во црквата Света Петка во Мил Парк

Денес секоја твар се радува, зашто Христос Воскресна, и адот се заплени (Стих од Пасхалниот канон) На Светол Понеделник, Втор ден Велигден, во црквата Света...

Втор ден Велигден во манастирот Свети Наум во Роклин, Викторија

О Пасха велика и најсветла Христе! О Мудрост и Слово Божјо, и сило! Дај ни целосно да се причестиме со Тебе во невечерниот ден...

Воскресение Христово во црквата Свети Никола во Перт

На Воскресение Христово - Велигден, во црквата Свети Никола во Перт, се отслужи Света Воскресна Литургија на која многубројниот народ му заблагодари на Бога...

Воскресение Христово во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

Дојдете земете светлост од Незалезната Светлина и прославете Го Христа, Воскреснатиот од мртвите. Христос Воскресна! Навистина Воскресна! ...

Воскресение Христово во црквата Свети Никола во Престон

Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Сега настапува за нас верните, долг, вечен и неугаслив светол ден: големата и таинствена Пасха - сликовито е извршена низ времињата,...

Вечерна богослужба и Света Василиева Литургија во манастирот Донибрук

Воскресни, Боже, суди и на земјата, зашто Ти владееш над сите народи. (Наместо Алилујариј, Глас 7) На 15 Април, во Светата и Велика Сабота, во...

Велика Сабота, Вечерна и Света Василиева Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

На 15 Април, во Светата и Велика Сабота, во црквата Свети Илија во Футскрај се богослужеше Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија. На Литургијата, верните...