Home Новости Богослужби

Богослужби

Молитвено одбележан споменот на Преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

На 5 јануари, 2023 година, кога нашата Македонска православна црква го чествува споменот на преподобниот отец Наум Охридски, во манастирот во Роклин, по повод...

Прославен споменот на Свети Спиридон во манастирот во Донибрук

На 25 Декември, 2022 година, кога се празнува споменот на светиот Спиридон Чудотворец епископ Тримитунски, во манастирот на Свети Прохор Пчински, Донибрук, во сослужение...

Архиерејска Литургија, Ракопроизводство во архимандритски чин и Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор...

На 7 Декември, 2022 година, на празникот на светите великомаченици Екатерина и Меркуриј, во манастирот на светиот Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, неговото Високопреосвештенство,...

Света Архиерејска Литургија во црквата на светиот Маченик Пантелејнмон и светите Седмочисленици во Фуцкреј

На 8 декември, 2022, на празникот на светиот Климент Охридски, Неговото високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар отслужи Архиерејска Литургија во црквата...

Света Архиерејска Литургија во Антиохиската православна црква во Панчбаул, Сиднеј

На 06 декември, 2022 г., неговото Високопреосвештенство г. Петар сослужуваше со неговото Високопреосвештенство г. Василиј, митрополитот на Антиохиската архиепископија за Австралија, Нов Зеланд и...

Чествување на патрониот празник Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул

На 4 Декември, 2022, година на празникот Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар,...

Божествена Литургија во црквата Свети Георгиј Победоносец во Камбера

На 27 ноември, во 24-тата Недела по Педесетница, на празникот на светиот апостол Филип, свети Григориј Палама и светиот цар Јустинијан, во соборниот...