Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот празник. Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а...

Бдение за празникот на Сите Светии и Свети Лука Кримски Чудотворец во манастирот на...

На 11 Јуни, кога Светата Православна Црква го чествува споменот на Сите Светии и светиот Лука Кримски Чудотворец, во новоизградениот соборен храм (во завршна...

Светол Петок и Празникот Пресвета Богородица – Живоносен Извор во манастирот Донибрук

На 20 април, 2023 година, вечерта спроти Светол Петок, кога Црквата ги слави чудесата на Пресвета Богородица – Животодавен Извор, во манастирот Свети Прохор...

Молитвено одбележан споменот на Светите Прохор Пчински и Гаврил Лесновски во манастирот Донибрук

Во манастирот на Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, молитвено се одбележа храмовиот празник и се прослави споменот на преподобниот Прохор Пчински и преподобниот...

Божик во манастирот Донибрук

На 7 Јануари, 2023 година, на празникот Раѓање Христово – Божик, во Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света...

Молитвено одбележан споменот на Преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

На 5 јануари, 2023 година, кога нашата Македонска православна црква го чествува споменот на преподобниот отец Наум Охридски, во манастирот во Роклин, по повод...