18-та Недела по Педесетница - Литургија во Перт

1587

На 8 октомври, 2017 година, во 18 – тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобната Ефросинија и на преподобниот Сергеј Радонешки, во црквата Света Никола во Перт, се богослужеше Неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови тајни.

На истиот ден во Македонскиот културен Центар, по повод денот на востанието на 11 Октомври, се изврши панихида за упокоените и се положија венци пред спомен бистата на Никола Карев од повеќе Македонски организации во Перт.

 

Previous article18-та Недела по Педесетница - Литургија во Света Петка - Мил Парк
Next article18 - та Недела по Педесетница - Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Вереби