Света Архиерејска Литургија во црквата на светиот Маченик Пантелејнмон и светите Седмочисленици во Фуцкреј

830

На 8 декември, 2022, на празникот на светиот Климент Охридски, Неговото високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар отслужи Архиерејска Литургија во црквата во Фуцкреј посветена на светиот великомаченик Пантелејмон и светите Седмочисленици: Кирил, Методиј, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангелариј.

Митрополитот г. Петар, пред почетокот на Литургијата, благоизволи да произведе во чин „чтец“ Маријан Колевски.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвета Архиерејска Литургија во Антиохиската православна црква во Панчбаул, Сиднеј
Next articleАрхиерејска Литургија, Ракопроизводство во архимандритски чин и Епархиско свештеничко собрание во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук