Крстовден - Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон

2241

Дека крстот навистина е слава, послушај Го Христа. Кој вели: “И сега, прослави Ме Ти, Оче, во Тебе Самиот, со славата што ја имав во Тебе, уште светот пред да настане” (Јован 17, 5), кога под слава Он го разбира и го нарекува крстот.

Свети Јован Златоуст

На 27 септември 2017 година, на празникот Воздигнување на Чесниот и Животворен Крст, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

Previous articleКрстовден - Света Литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен
Next articleКрстот